W 2010 roku przeprowadzono 14 szkoleń, warsztatów i innych imprez skierowanych do osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat przedsiębiorczości, zaplanowaniem ścieżki kariery bądź szukających porad jak poradzić sobie w świecie biznesu. Każdy mógł również spróbować swoich sił i sprawdzić zdolności biznesowe grając w grę Cashflow. W wydarzeniach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie uczestniczyło 435 osób.

Koordynatorem ogólnopolskim Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości była Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Polska Przedsiębiorcza. Projekt w Małopolsce koordynował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.



PROGRAM WYDARZEŃ W WBP W KRAKOWIE
16 LISTOPADA

StartupSchool, czyli jak zrobić własny biznes w sieci / szkolenie

Spotkanie z Rafałem Agnieszczakiem, odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą. Na szkoleniu można było dowiedzieć się jak założyć e-biznes w Polsce, będąc osobą niekoniecznie posiadające duże zasoby finansowe, ale zmotywowaną i mającą własny pomysł.

17 LISTOPADA

Turniej Cashflow

Cashflow to gra finansowa opatentowana przez amerykańskiego multimilionera Roberta T. Kyiosakiego. Uczy ona w prosty sposób przedsiębiorczości, pokazuje zasady rządzące rynkiem i pozwala poznać tematykę związaną z rachunkowością i finansami, podstawy inwestowania w akcje, biznes i nieruchomości. Turniej poprowadził Marcin Godlewski, przedsiębiorca.

Team Building / warsztat

Warsztat adresowany do osób kierujących zespołami, chcących podnieść swoje kompetencje osobiste oraz budować efektywne zespoły. Zajęcia poprowadziła Ewa Mentel – psycholog, trener biznesu.

Pozyskiwanie dotacji na rozwój firmy / warsztat

Warsztaty przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy planują aplikować o dotację unijną na realizację inwestycji związanej z rozwojem firmy. Swoją wiedzę, zwracając uwagę przede wszystkim na praktyczne aspekty przekazywali specjaliści z Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Źródła dochodu – skąd się biorą pieniądze / warsztat

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się: w jaki sposób można generować dochody, jakie predyspozycje są konieczne dla podniesienia swoich zarobków, jakie potencjały warto w sobie rozwijać, w jaki sposób zacząć poprawę swojej sytuacji finansowej. Warsztat poprowadził Krzysztof Kapka – przedsiębiorca.

18 LISTOPADA

Planowanie kariery zawodowej / zajęcia aktywizacyjne

Celem spotkania było pokazanie nowego sposobu myślenia o przyszłości zawodowej. Magdalena Ogorzałek, doradca z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, zaprezentowała koncepcje rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej.

Filmoteka – Małopolski Pociąg do kariery / seanse filmowe

Analityk finansowy / prezentacja

„Analityk Finansowy" to baza danych dla osób zajmujących się analizowaniem sytuacji finansowej firm, ich sprawności operacyjnej i benchmarkingiem, umożliwiająca między innymi szybkie wyszukanie spółki, porównanie jej wskaźników finansowych ze wskaźnikami sektorowymi lub spółek analogicznych oraz porównanie wyników badanej spółki na przestrzeni lat. Jak korzystać z tego narzędzia prezentował Mariusz Biały, przedstawiciel wydawnictwa Wolters Kluwer Polska.

Lean Entrepreneurship. Radość Działania, Radość Doskonalenia / szkolenie

Konieczność wdrożenia efektywnych procesów od samego początku („dobrze za pierwszym razem”) oraz nawyku ich ciągłego doskonalenia były głównymi wątkami wystąpienia. Wszystko to w duchu Lean Thinking / kaizen, ze szczególnym naciskiem na aspekt radości z prowadzenia swojej działalności biznesowej. Szkolenie poprowadził Henryk Metz, kierownik Projektów i Programów w branży IT

Podstawowe elementy perswazji w początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa / szkolenie

Jak odpowiednio przygotowywać przekonujące oferty pisemne i słowne oraz jak wykorzystywać elementy negocjacji w sprzedaży uczestników szkolenia uczył Dawid Zieliński.

Obudź w sobie ducha przedsiębiorczości, czyli co każdy powinien wiedzieć na początku swojej kariery / warsztat

Zajęcia prowadzone w sposób interaktywny, z wykorzystaniem gry Cashflow 101. Jak być przedsiębiorczym uczyła Magdalena Budek i Oficjalny Klub Cashflow BiznesTube.

19 LISTOPADA

Asertywność w biznesie / warsztat

Celem warsztatów była odpowiedź na pytania: co składa się na postawę asertywną, jak wykorzystać asertywność w kontaktach biznesowych i czy umiejętność mówienia „nie" wystarczy? Szkolenie poprowadziła Ewa Korczyńska, psycholog.

Wolontariat Europejski / szkolenie

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – EVS) to akcja finansowana przez Unię Europejską umożliwiająca podjęcie pracy społecznej za granicą. EVS powstał po to, by młodzi ludzie mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną oraz mobilnością europejską. Jak wziąć w udział w programie wyjaśniała Alicja Rożnowska-Szpot, kierownik Działu Nauki, Informacji i Współpracy Międzynarodowej w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie.

Działaj efektywnie! / szkolenie

Jak zarządzać sobą w czasie i skutecznie realizować własne plany i marzenia? Jak pracować nad sobą, ze sobą oraz współpracować z innymi? Szkolenie umożliwiło spojrzenie na pracę i własne „ja” z zupełnie nowej perspektywy. Zajęcia poprowadził Mateusz Kozioł, specjalista ds. Systemów i Procesów w Mars Polska.